Emërtimet e mesuesve

kur do te sistemohen ne pune mesuesit qe kane mbaruar shkollene larte per ciklin e ulet ,pasi shohin perdite padrejtesi qe u behen dhe nuk gjejne dot zgjidhje , perse duhet te rine ne pune akoma mesuese qe kane mbushur moshen e pensionit ,perse te qendrojne akoma ne pune mesuese qe nuk jane ne profilin e tyre dhe gjejne strehe ne ciklin e ulet, perse, perse, perse duhet te behet nje inspektim i thelle neper shkolla sepse po rine shume mesuese te reja pa pune …

8 Comments

 1. Jma dakort pjeserisht me mesuesen parafolese qe te emrohen mes e rinj por nuk mund te krahasoj ato me te vjetrit nuk paragjykoj shkollen e tyre,por pervoja ne mesimdhenie nuk mund te zevendesohet me azgje.
  Sa per drejtuesit,une mendoj qe duhet te filloje sa me shpejt licensimi i drejtuesit.Drejtuesit duhet te kene nje shkolle perkatese per menaxhim jo te vihen ne drejtim mesues pa pervoje apo qe nuk kane asgje mbi shpatulla si trajnime te ndryshme apo e theksoj te pakten nje 10-vjecar ne mesimdheniee mbi te gjitha duhet te jete dhe
  elekuent.Per momentin duke qene se mendon shkolla e menaxhimit ai te dale me votim nga gjiri i kolektivit (jo i Partise)Une dhe shume
  kolege mendoj se duhet te kemi perballe njerez qe me fjalimet e tyre
  te pakten te na bindin qe dijne me shume se ne…..

 2. Te korigjoj pak… Duke qene se nuk ka akoma nje shkolle per menaxhim atehere Drejtuesi duhet te dale me votim nga gjiri i kolektivit.

 3. Mbi arsimin po luhet ne te gjitha format.Kemi strategji mbi arsimin qe nuk i afrohet nxenesit per arsyet e levizjeve demografike te popullsise drejte ultersires perendimore dhe qyteteve.Eshte shtuar ndieshem analfabetizmi i moshave rinore per kete po nderyhet ne lojra elektronike.E fundit neve nuk jemi ne Angli apo Amerike me trashigim universitar. Sindikatat e arsimtarve duhet te mbajne pergjegjesi per mos mire vajtjen ne arsim.Forumet te denoncojne parregullsite.

 4. Une nuk jam dakord “shume pjeseriiiisht” me Brunilda Cerraga, per vete faktin, se ku do ta fitojne pervojen 10-vjecare mesuesit e rinj, kur nuk kane asnje mundesi punesimi, kur u jane mbyllur te gjitha “shtigjet” e punesimit ne mesimdhenie? Dhe ketu e kam fjalen, sidomos per mesuesit e Ciklit te Ulet, te cilet e vuajne me shume se te gjithe kete situate! Dhe per me teper kur sapo mbarojme shkollen kemi shume shpresa dhe deshire per te fituar ate “pervojen” qe na foli Brunilda,e cila “nder vite” shuhet,sepse na i perplasin dyert ne fytyre, duke na thene qe “nuk ka vende”, dhe kjo nkuptohet lehtesisht, se nga cfare “kuadrosh” jane te zena vendet!!!!!!! Eshte per t’u habitur dhe s’po dime ku “te perplasim kokat” me sistemin drejtues qe ka c’orientuar te gjithe te diplomuarit ne arsim! “Te na rroje shkolla” shume e dashur Brunilda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????

 5. E dashur KOLEGE,
  Nuk e kisha fjalen per emerimin e mesuesve kur nderkohe punoj vete si mesuese e Ciklit te Ulet .
  Une kisha fjalen per emerimin e drejtuesve te shkollave per menyren si emerohen ato.
  E shpreha mendimin tim pa fyer njeri dhe per aq me teper me emrin tim te vertete(pa ju paraghjykuar juve)
  Une kam shkruajtur me larte:
  NUK DUHET TE EMEROHEN NE DREJTIM TE SHKOLLAVE MESUES QE NUK KANE KALUAR NJE PERVOJE 10-VJECARE SI MESUES.
  Jam dakort qe mesuesit e rinj duhet te emerohen por jo duke i rene ne qafe dikujt tjeter….
  E dashur lexo gjerat jo ne menyre siperfaqesore se do emerohesh mesuese dhe do gabohesh ne te korigjuar.
  Zbutu pak dhe shiko qe emerimi do te vij vete por kaq e rrepte sa qenke me trembe mua imagjino nxenesit…..

 6. Ju pershendes te gjitheve dhe ju falenderoj per hapjen e ketyre diskutimeve per arsimin,qe per mua eshte a-je e cdo pune ne nje vend qe kerkon perparim te shpejte. Si fillim pa ofenduar te gjithe pjesmarresit ne komente dua t’ju them qe te beni me kujdes kur te shkruani pasi paska shume nga shpejtesia me duket se ka shume gabime,po te doni mund te rishihni me kujdes ato qe keni shkruar.
  Une i lexova dhe shkrimet e mesiperme dhe nuk dua te replikoj me asnje por dua te shkruaj ne parim per ato qe mendoj,duke besuar qe ndonje “kopetent” do t’i lexoje.
  E theksova me lart se arsimi eshte A-ja e zhvillimit te sotem,por me shume ne prespektive. Por si eshte ai sot: Duke mos marre persiper te jap orientime,por nje opinion timin dhe nje pjese te miqeve te mi po theksoj: -reformat jo te sukseshme. Ketu tek ne me duket se quhet reforme zevendesimi i disa njerezve me disa te tjere,e kjo eshte shume banale. -Nivel shume i dobet drejtimi e menaxhimi ne shkolle,inkopetence totale ne reng drejtori arsimore e me lart.-Mesimdhenje e dobet.-Nivel shume i dobet pervetesimi (te nxeni)te njohurive.-Nivel shume i dobet bashkepunimi mesues-prinder nxenes. etj
  Gabimet me duket vine nga lart,pasi dhe peshku “qelbet”nga koke
  Hartohen plane(qe sot i thone curricula) mjaft te dobeta dhe pa asnje mendim e logjike.
  Emerohen drejtues mjaft inkopetente dhe te pazote pa respekt nga kolektivi te nivelit te tij te gjithanshem,pra jo me te miret e te mireve.
  Emrohen mesues me shume “njohje lart” ne shkolla te mira dhe dhe lihen mjaft mesues vertete specialiste te njohur dhe me pervoje pa pune. Midis konceptit -te rinj e me pervoje, mendoj duhet nje gershetim mjaft i kujdeshem,pasi ka ca te rinj e te reja qe me duket i ka pare shkolla ato dhe jo kane mesuar,por akoma me keq sillen e vishen jo si edukator,por dhe mjaft te vjeter qe up-datimin e bejne me veshtersi. Ketu ka shume per te diskutuar per te gjetur me te miren.

 7. Urimet e mia me te perzemerta po nga thellesia e zemres sime, qe paske gjetur nje vend pune(si mesuese) kuptohet, kjo ish ne radhe te pare!!!!! Ne radhe te dyte me vjen keq qe nuk e paske kuptuar, se per ke paragraf “tendin” e kisha fjalen, pra e kisha per paragrafin e pare pra: aty ku thoje….( se ishe dakord pjeserisht me mesuesen parafolese, qe te emerohen mesuesit e rinj etj….etj.) pra vetem paragrafi i pare, po e theksoj, se per te tjerat nuk mbaj pergjegjesi, se nuk me takon.. (ndoshta, ty po). Dhe per c’ka ke thene me tej nuk me indinjon mua. Une indinjohem me kete, qe me the se: lexoj ne menyre siperfaqesore dhe se duhet te zbutem……..pra serish ke prekur anen e karakterit tim, gje te cilen ti nuk mund ta vesh ne dukje duke perdorur “gjithe kete ironi”sepse pa e kuptuar por ” e egra” ne kete rast je ti dhe jo une!!!!!! Lexo, Kupto dhe Analizo……..(keshille) nga une…..!!!!!!!!!!!!!!

 8. Ok Xhoana uroj qe te gjeni pune sa me pare.
  As une dhe as Ju nuk zgjidhim gje:” ma lage ta laga”.
  Arsimi eshte fushe shume e gjere dhe ka shume per t’u ndrequr dhe pune per te bere.
  Faleminderit per keshillat!Do ti kem ne konsiderate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *