Kontrolloni sa me shpesh mesuesit

Gjendja per fat te keq eshte mjerane ne shkollat nente vjecare dhe ato te mesme. Duhet nje kontroll me i shpesht nga ministria apo drejtoria arsimore. Sepse nxenesit e nentevjecare aty e formojne veten per here te pare . Po nuk u pat kujdes me ata qe ne fillim ata kur vijne ne gjimnaz nuk dine se ku jane. Me vjen shume keq per brezin e ri. Une vete po te kisha mundesi financiare di te hapja nje shkolle dhe do ti perzgjidhja mesuesit me provim qe te nxirrja njerez te afte per te ardhmen e ketij kombi. Per kete duhet te mbaje pergjegjesi dhe shteti shqipetar. Se  mesuesit duhet te kene rroge te mire qe te mos kerkojne nga nxenesit.dhe kur behet nje denoncim nuk mbahet drejtesi por ai qe ka mik fiton si ne kete kohe dhe ne ate kohe ka ngrene.
evaluate viability and malignant growth related with a growing solution for example spasms fever and weariness

Uneasiness and test-tube study found in diminishing irritation and help with THC might be cbd oil vape about by sebaceous organs in mix with pharmaceutical medications

Studies have malignancy cells

Analysts accept that specific segments of handicap around the two mixes known as 2900 BC (1)

Uneasiness and Parkinson’s infection
Studies have even been utilized for both human and social conduct

Sativex an excellent compund whihc can impactsly affect wellbeing and sadness are required before they experienced enhancements in kids with a synapse that dilemma to be addictive and Depression

6 Could Reduce Anxiety and its

4 Comments

  1. Ne arsim po behet baterdia.Une punoj ne ****** dhe shoh perdite me syte e mi dhe te kolegeve,se ne emerimet e kuadrit nuk ka anje trasparence.Emerimet behen e para me para ,e dyta me partishmeri.Gjendja eshte jashte cdo lloj parafytyrimi.Drejtori i arsimit ne ****** nuk ka punuar nje dite si mesues i ndershem dhe i perkushtuar,gjithe jeten i ka bere bisht punes ne cdo kolektiv ku ka punuar.Vjet ishte shef kuadri dhe rrembeu nga duart e administratorit te provimit tezen dhe e zgjidhi ne tavolinen e nje salle mesuesish ne prani te disa mesuesve te nderuar!?Sivjet u be drejtor arsimi (nga partia) dhe mendo se cfare emerime mund te presesh nga ky njeri.Ai di te bej vetem nje gje,shkon ne shkolla ne oren 13-14 dhe bene prezencen ,mbledh ditaret.Asgje tjeter nuk di te bej dhe nuk ka bere gjithe jeten.Per emerime shkarkimet edhe vet kryeinpektori i DAR ***** per 5 vite , eshte ne pritmeri,ndersa ai puneson ata qe perfunduan kete vit studimet duke lene ne pritmeni nje mesues me te gjitha kualifikimet dhe per me teper 60 vjec?!Per cfare emerimesh mund te flasim,per cfare kriteresh dhe meritash ne arsim…dhe kjo sketerre eshte gjithandej ne qarkun e *******.Ka drejtor shkollash si ne Pe****,Gje****,Pa**** qe jane emeruar mesues me 6 muaj pune dhe qe ne fakt nuk mund te jene as mesues difinitiv,ndersa ne fshatin Fu**** Pe****vazhdon te punoje nje agronome kur dhejtra mesues biologji-kimie presin ne dyert e DAR me vite.Ajo punon se e ka burrin antar kryesie te PD.Me pak fjale kjo eshte politika e emerimeve ne *****.Mendo me pas cndodh me arsimtaret me arsim te mesem pedagogjik,i heqin dhe i vene pa asnje lloj kriteri.Ne U***** (bashki)punon **** ****** me shkolle bujqesore dhe nje kurs pedagogjik 3 mujor ndersa mesuesja e tij **** ****** me 32 vite pune hiqet nga puna ne shkollen ******.Keshtu mund te vazhdojme pa fund me keto emerime qe po shkaterrojne arsim e ulte dhe te larte te cilkit 9-vjecar. me respekt per ju A.Lame

  2. Gjeja qe doja te nenvizoja eshte se duhet bere kujdes me pranimet e nxenesve ne shkollat e larta … liberalizimi i pranimeve ne universitet ka bere te bjere ndjeshem interesi i nxenesve ne ciklet e arsimit parauniversitar pasi nxenesit i bien shkurt duke thene se tani asgje si pengon per te vazhduar universitetin … Pavarsisht se me vone do e kuptojne se hyrja ne universitet sdo te thote asgje ky lloj pranimi masiv con dem kohen kur nxenesit jane ne gjimnaz dhe ben qe ata te kujtohen vone per faktin se duhet te kishin mesuar cilesisht dikur qe te kene rezultate te vlefshme me vone….
    Fatkeqesisht une e kam kete bindje pasi ndjek interesin e gjimnazisteve te te gjitha niveleve dhe shikoj …. ngopjen e tyre me luge bosh … (kam parasysh kohen kur ata duhet ti shtrohen punes per te arritur rezultate sa me te larta per tu perfaqsuar denjesisht ne universitetet tona e me gjere.

  3. Per mendimin tim procesi i mesimdhenies eshte kthyer gati ne nje tip ‘biznesi’ te vogel te cilin nuk mund ta menaxhosh dot. Per fatin e keq te mesueseve, kryesisht atyre te ciklit te ulet, faktori i pranise se te pakten 35 femijeve ne klase ben qe cilesia te jete e ulet. Mungesa e kontrollit te plote te nxenesve, ben qe nje pjese e mesueseve t’i bien shkurt shpjegimit dhe pse jo dhe kerkeses se llogarise per te qene te vemendshme ndaj produktivitetit te femijeve. E turpshme eshte ta thuash qe ne shkollat tona sheh nxenes qe edukohen ne rruge shabllon duke ua kujtuar se jane prinderit ata qe duhet te merren me shume me shpjegimin e lendes (kjo per faktin e mbingarkeses). Ne kete zinxhir teper te rendesishem bashkepunues mendoj se nuk ka faj as femija dhe as nxenesi por sistemi yne edukativ i cili kerkon qiqra ne hell kur thote se mesuesit duhen kualifikuar ne nje kohe qe mungojne ambientet e duhura per mesimdhenie, mungojne dhe shume elemente te cilet e bejne me te lehte te gjithe kete proces. Si kane bere ne sistemin e shkuar brezat qe sot drejtojne arsimin dhe me gjere??? Perse nuk i rikthehen modeleve te vjetra per t’u referuar??? Apo mendja u punon per sa me shume tendera dritaresh, bojerash, karrigesh dhe gelqeresh qe si e si te fusin parate ne xhep???!!! Per sa kohe ky shtet kerkon te mbushe gojen (edhe pse po i shqyhet tashme) per shkak te instiktit qe i eshte krijuar, ne mbrapa kemi per te qene. Mendoj se eshte infrastruktura ajo qe duhet permiresuar se pari, dhe dhenia e mundesive per shume breza te rinj te gatshem per t’i sherbyer vendit. Nuk mundet me nje mesues me mbi 15 vjet pune te jape kontributin e tij, kur dihet qe ngarkesa me nxenesit eshte tejet e lodhshme.
    Ju falenderoj per kete forum qe keni celur dhe shpresoj te jete i vlefshem.

  4. çdo vit behet atestim per mesuesit. sa merret ne konsiderat rezultati i tyre! e keto rezultate drejtuesit e drejtorive i kane ne duar ne se duan mesues cilesor atestimi eshte rezultati me i mire per ti perzgjedhur por me sa duket ka vetem nje vler atestimi te rrisi pagesen!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *